Öğretim Elemanlarımız 3. Aksaray Yöresel Yemek Yarışması Jürisinde

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Aksaray'da yöresel yemek kültürünü ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen 3. Aksaray Yöresel Yemek Yarışması'na, 44 yarışmacı 61 farklı yemek ve tatlı çeşidi ile katıldı.

Fakültemiz öğretim elemanları Yrd.Doç.Dr. Aysu ALTAŞ ve Öğr.Gör. Sait DOĞAN’ın da Jüri Üyesi olduğu yarışmada, Aksaray'a özgü 31 yemek ve 30 tatlı jüri üyelerinin beğenisine sunuldu.

Yöresel yemekler kategorisinde “Aksaray Tava” ile Hamza SARI birinci, “Arabaşı Çorbası” ile Hatice ÖZKARACA ikinci, “Su Böreği” ile Nasibe EŞMEKAYA üçüncü, “Kaymakam Böreği” ile Meliha CAYMAZ dördüncü ve “Tandır Böreği” ile Durdane DİŞİKİTLİ beşinci oldu.

Yöresel tatlılar kategorisinde ise “İğdeli Fincan” tatlısıyla Esra ÇELEBİ birinci, “Kalburabastı” tatlısıyla Miyase ERTÜRK ikinci, “Sini” tatlısı ile Habibe KATMAN üçüncü, “Oklava Baklavası” ile Neriman KOÇAK dördüncü ve “Un Helvası” ile Bahriye BAKIM beşinci oldu.

Yarışmada görev alan jürilere plaketleri Aksaray Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah SARIGÜL tarafından verildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm yarışmacılara Katılım Belgesi ile beraber Gelveri Güveç’i hediye edildi.